İmplantoloji


İmplant Nedir?

    Diş implantları, kaybedilen dişlerin yerine çene kemiği içine yerleştirilen ve kemik doku ile birleşerek doğal diş kökü görevini üstlenen, vücut tarafından doku dostu olarak kabul edilen titanyum vidalardır. Operasyon lokal anestezi ile hiçbir ağrı ve rahatsızlık duyulmadan yapılabilir. İmplantlar kaplama ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlarken, yüzünüzde doğal bir görünümü de beraberinde getirir. İmplant her yaşta uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Sadece, gençlerde kemik gelişiminin tamamlanması gerekmektedir. Bu da kızlarda 16-17, erkeklerde ise 18 yaşına kadar gerçekleşmektedir. Erişkinler için üst yaş sınırı yoktur. Genel sağlık durumu uygun olan her yaştaki insana uygulanabilir. Yaşlı insanlar daha çok diş kaybettiklerinden ve çene kemiklerinde erimeler olduğu için diş implantlarına daha çok gereksinim duyarlar.

 
İmplant Uygulamasının Avantajları

Görünümü, fonksiyonu ve verdiği his aynı doğal dişinkine benzer.

Uzun dönemde çok daha estetiktir.

Çürüme olasılığı yoktur.

Bir köprüye göre daha hijyeniktir, temizlemesi daha kolaydır.

İmplant üstü protezler, geleneksel protezlere oranla daha iyi çiğneme ve konuşma fonksiyonu sağlamaktadırlar.

İmplant sayesinde diş eksikliği yandaki sağlam dişlere dokunulmadan giderilebilmektedir.

İmplantlar ile desteklenmiş total protez kullanan kişilerde, protez tutuculuğunun artmasını sağlar.

 
İmplant Uygulaması Sonrasında

    İmplant uygulamaları sonrasında birçok hasta aynı gün sosyal hayata dönebilmektedir. İmplant üstüne yapılacak protezler için operasyondan sonra implantın çene kemiği ile bütünleşmesi için 2-4 ay kadar beklenmesi gerekmektedir.

 
İmplant Ömürlük Bir Tedavi midir?

    Hasta ağız hijyenine dikkat ederse ömür boyu rahatça gülmenizi, konuşmanızı ve yemenizi sağlayacaktır. Ancak, implantların ömrünün uzunluğunu etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Dental implantlar pahalı gibi görünse de komşu dişlere zarar verilmeden yapıldığından, verdiği konfor, estetik görünüm ve daha birçok sağladığı avantajlar dolayısıyla en doğru çözümdür.

İmplantoloji ile ilgili sizlerden gelen sorular ve hekimlerimizin verdiği yanıtlar için tıklayınız.