Acil Diş Hekimliği (365 gün 24 saat Acil Poliklinik Hizmetleri)


    Acil servise çoğunlukla acil diş ağrısı, acil diş kırılması, dil-dudak-yanak yaralanmaları, diş çekim sonrası durmayan kanama gibi şikâyetler ile gelinmektedir. Bu ve benzeri şikayetlerde ihmal etmeden acil diş servisine gelinmesi çok önemlidir.

Acil Durumlarda Yapılması Gerekenler ve Önlemler

Acil Diş Kırılması

    Bu durumda mümkünse kırılan diş parçası koruma altına alınmalıdır. Diş kırılması sonrası otuz dakika içinde acil diş hekimine başvurulmalıdır. Kırılan bölgede kanama varsa temiz gazlı bir bez ile kompres yapılmalıdır. Buna rağmen kanama 15 dakika içinde durmazsa en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Acil Diş Yaralanmaları

    Dişlerin yerlerinden oynaması veya çıkması, ağız dokularında yaralanma, beyin sarsıntısı, düşme, çarpma gibi durumlar genellikle trafik kazaları ve (basketbol, futbol gibi) temas sporları yaparken meydana gelir. Özellikle temas sporları yapan çocuklarda meydana gelebilecek ağız yaralanmalarını ve diş kırıklarını engellemek için ağız koruyucusu kullanılmalıdır.

Acil Diş Ağrısı

    Diş ağrısı acil diş servisinde en sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biridir. Ağrı durumunda bilinçsiz ağrı kesici kullanmak, bilimsel olarak kanıtlanmamış geleneksel yöntemler kullanmak yerine acil diş hekimliği servisi veren bir sağlık merkezine, polikliniğe gidilmelidir.

Acil Diş Ağrılarının Nedenleri

Diş çürükleri ve diş iltihapları,

Diş minesinin aşınması,

Diş eti hastalıkları

Gömülü dişler (yirmilik dişler)

Sinüzit gibi dental olmayan hastalıklar yüzünden diş ağrısı olabilir.

Acil Diş Ağrısında Yapılması Gerekenler

Acil diş ağrısı başladığında zaman kaybetmeden acil diş hekimine gidilmesi gerekir. Diş ağrısı kendiliğinden geçen bir rahatsızlık değildir. Uzman diş hekiminin muayene, tanı ve tedavisi şarttır.

Ağrıyan diş üzerine kesinlikle Aspirin ya da herhangi bir ağrı kesici ilaç uygulanmamalıdır. Bu tür ilaçlar diş etinde ve çevredeki yumuşak dokularda tahrişlere sebep olabilir. Bu da ağrıyı geçirmek yerine yanma hissi ve ekstra bir ağrı oluşturur.

Eğer iltihap nedeni ile yüzde şişlik oluşmuşsa o bölgeye soğuk kompres yapılmalıdır.

Ağrıyan diş üzerinde ve dişlerin arasında bulunan gıda artıkları, diş fırçası ve diş ipi kullanılarak temizlenmeli ve yarım su bardağına yarım çay kaşığı tuz ilave ederek karıştırılmalı ve bu tuzlu su ile ağız iyice çalkalanmalıdır.

Dil – Dudak – Yanak Yaralanmaları

Yaralanma Durumunda Yapılması Gerekenler

Yaralı bölge ılık su ile temizlenmelidir.

Yara bölgesinde kanama varsa kanamanın durması için gazlı bezle basınç uygulanmalıdır.

Yanak ya da dudak dışından soğuk kompres uygulanmalıdır.

Eğer yara fazla büyükse ve kanama devam ediyorsa, diş hekimine ya da en yakın acil polikliniğine başvurulmalıdır.

Acil Diş Çekimi Sonrasında Oluşan Kanamalar

Acil Diş Çekiminin Ardından Yapılması Gerekenler

Acil diş çekimi işleminden sonra, hekimin dişe koyduğu tampon ısırılarak yerinde tutulmalıdır. Eğer kanama varsa ikinci tampon da uygulanabilir.

Çekimden sonra mümkünse baş yüksekte olacak şekilde, yatılmalı istirahat edilmelidir.

Acil diş çekiminden sonra yaklaşık 2 saat kadar herhangi bir şey yenmemelidir. Özellikle sıcak yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

Alkol, sigara ve kanamayı arttırabilecek olan ilaçlar kullanılmamalıdır.

Acil diş çekimi sonrasında 4-6 saat kadar sızıntı halinde kanama olabilir. Eğer kanama şiddetli ise acil diş hekimine ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir.

Ağız ve diş sağlığında acil müdahaleler ile ilgili sizlerden gelen sorular ve hekimlerimizin verdiği yanıtlar için tıklayınız.